Aalborg og Nørresundby
Frem til 2024 etablerer vi i Aalborg og Nørresundby midtby 300 affaldsøer, der hver har 3-4 containere til både det genanvendelige og restaffaldet.
Frem til 2024 etablerer vi i Aalborg og Nørresundby midtby 300 affaldsøer, der hver har 3-4 containere til både det genanvendelige og restaffaldet.
I etableringsperioden vil der være begrænsninger eller lukning for biltrafikken på de strækninger, hvor der arbejdes – dog vil der være adgang for gående.
Tidsplan og placering
Se tidsplan for etablering af nedgravede containere (PDF)
Søg på din adresse og se planlagte eller eksisterende affaldsøer
Alle beboere, ejere og erhverv i de berørte områder får direkte besked, når vi kommer til deres område. Da vi koordinerer gravearbejdet med andre ledningsejere, kan der ske ændringer i tidsplanen af hensyn det enkelte projekt fx plusbus, udskiftning af fjernvarme- eller kloakrør mm.
Fordelene ved nedgravede containere
Sådan sorterer du i de nedgravede containere
Er affaldet for stort til din skraldespand under køkkenvasken, på badeværelset mv.?
Så er det også for stort til indkastet på de nedgravede containere, og må ikke efterlades ved affaldsøen. Besøg i stedet en af vores genbrugspladser eller brug bestillerordningen.